Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ingen skotsk självständighet före 2024

Storbritanniens nästa parlamentsval äger rum 2024.

Boris Johnson kommer inte godkänna nytt självständighetsval före 2024, säger Michael Gove. Arkivbild.

Boris Johnson kommer inte godkänna nytt självständighetsval före 2024, säger Michael Gove. Arkivbild.

Foto: Kirsty Wigglesworth/AP/TT

Storbritannien2021-06-23 18:09

Innan dess kommer Skottland inte att få en ny chans till att rösta om självständighet, enligt den konservativa Torypolitikern Michael Gove.

Det vore “dåraktigt” att genomföra ett sådant val under tiden som Storbritannien arbetar för att återhämta sig efter pandemin, säger han.

Skottlands väljare avvisade förslaget om självständighet senast 2014. Men när Storbritannien röstade för att lämna EU förändrades läget, eftersom en klar majoritet i Skottland ville stanna kvar i unionen.

Inför det skotska parlamentsvalet i maj i år utlovade landets försteminister Nicola Sturgeon, som företräder nationalistpartiet SNP, en ny folkomröstning i slutet av 2023. Enligt henne är Michael Goves uttalande "hånfullt, arrogant, nedlåtande" och en vägran att "acceptera skotsk demokrati".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!