Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Flytande boende eldar pÄ brittisk asyldebatt

Hundratals bÄtflyktingar ska inhysas pÄ en prÄm nÀr Storbritannien lÀgger om sin asylpolitik. Beslutet vÀcker motstÄnd frÄn bÄde lokalbor och mÀnniskorÀttsgrupper. PÄ sikt hoppas regeringen ocksÄ kunna flytta migranter utomlands.

Bibby Stockholm pÄ plats i hamnen i Portland i sydvÀstra England. Bilden Àr frÄn den 21 juli.

Bibby Stockholm pÄ plats i hamnen i Portland i sydvÀstra England. Bilden Àr frÄn den 21 juli.

Foto: Andrew Matthews/AP/TT

Storbritannien2023-08-01 07:13

"Bibby Stockholm kan hysa upp till 222 gÀster i högkvalitativa rum med eget badrum." SÄ beskriver företaget som hyr ut prÄmen dess hytter i ett reklamblad.

Den brittiska regeringen har dock beslutat att inhysa mer Àn dubbelt sÄ mÄnga, drygt 500 asylsökande, i det flytande boendet. EnbÀddssÀngarna har dÀrför bytts ut till vÄningssÀngar.

Det uttalade mĂ„let Ă€r att minska asylboendekostnaderna genom att flytta en del av de omkring 51 000 mĂ€nniskor som i nulĂ€get Ă€r inhysta pĂ„ hotell runt om i Storbritannien i vĂ€ntan pĂ„ att fĂ„ sina asylĂ€renden prövade. Nya boendeplatser Ă€r Ă€ven pĂ„ gĂ„ng i tidigare militĂ€rbyggnader och mĂ„let Ă€r att kunna flytta runt 3 000 personer till i höst, enligt inrikesdepartementet.

"Flytande fÀngelse"

Bibby Stockholm, som tidigare bland annat hyrts in som tillfĂ€lligt arbetsplatsboende vid vindkraftverksbyggen i PiteĂ„ 2018, angjorde hamnen i Portland i sydvĂ€stra England hĂ€romveckan. Men nĂ„got varmt vĂ€lkomnande blev det inte. PrĂ„men möttes av protester – frĂ„n tvĂ„ olika lĂ€ger.

"Inga flytande fÀngelser", löd ett av plakaten frÄn asylrÀttsaktivister som samlats utanför hamnen och som Àr kritiska sÄvÀl mot de förhÄllanden som kommer att rÄda pÄ boendet som mot regeringens restriktiva flyktingpolitik. FarhÄgor har vÀckts bland annat kring brandsÀkerheten pÄ prÄmen med anledning av dess trÄnga korridorer och att enmanshytterna nu ska hysa tvÄ personer.

"Nej till prĂ„men" löd ocksĂ„ budskapet frĂ„n den andra gruppen demonstranter. Deras oro gĂ€ller dock de asylsökandes ankomst till halvön Portland, med omkring 12 000 invĂ„nare.

– Jag skulle inte ge mig ut pĂ„ egen hand nĂ€r de kommer hit, sade en demonstrant till The Guardian.

Omdebatterat lagpaket

PrĂ„men ska ligga i hamnen under minst 18 mĂ„nader. En första grupp om 50 mĂ€n ska enligt plan flyttas till boendet under tisdagen. Det handlar om asylsökande som tagit sig till Storbritannien frĂ„n Frankrike över Engelska kanalen – en grupp som hamnat i centrum för en allt hetare migrationspolitisk debatt i Storbritannien.

2022 gjorde omkring 45 000 mĂ€nniskor den riskabla resan i smĂ„, ofta överfulla, bĂ„tar.

Den konservativa regeringen har lovat att fÄ stopp pÄ bÄtresorna över kanalen genom en avskrÀckande politik. Nyligen klubbades ett lÀnge omdebatterat lagpaket igenom som ger myndigheterna rÀtt att omedelbart frihetsberöva de som anlÀnder illegalt med bÄtar, och deportera dem till deras hemlÀnder eller till ett "sÀkert" tredje land.

Kritiseras av FN

Planen att skicka asylsökande till Rwanda stoppades tidigare i sommar av en brittisk domstol med hÀnvisning till brister i Rwandas asylsystem. Regeringen hoppas dock kunna överklaga beslutet i Högsta domstolen.

De nya lagarna strider mot internationell rÀtt, enligt FN:s flyktingorgan UNHCR, som pÄpekar att de innebÀr att mÄnga migranter kommer att förvÀgras rÀtten att söka asyl i Storbritannien.

Minst 60 procent av de som kom i bÄtar över Engelska kanalen i fjol har flytt krigshÀrjade omrÄden eller förtryckande regimer och har flyktingskÀl i Storbritannien, enligt en analys av organisationen Refugee council, som ger stöd Ät flyktingar. Organisationen pÄpekar att de flesta saknat möjlighet till lagliga och sÀkra flyktingrutter.

Fakta: Storbritanniens nya migrationslag

Lagpaketet Illegal Migration Bill lades fram i mars och röstades efter mÄnga turer slutligen igenom i ett sista steg i det brittiska parlamentets överhus den 20 juli.

Personer som tar sig till Storbritannien illegalt ska frihetsberövas och deporteras till sitt hemland eller till ett sÄ kallat "sÀkert" tredje land. Inrikesministern blir skyldig enligt lag att se till sÄ att detta efterlevs.

De som grips och deporteras fÄr ingen möjlighet att fÄ sina asylskÀl prövade i Storbritannien och förbjuds frÄn att ÄtervÀnda till landet. Om de inte kan skickas tillbaka till sina hemlÀnder ska deras asylskÀl prövas i ett tredje land. Den brittiska regeringen har slutit en överenskommelse med Rwanda om att skicka migranter dit. Planen har dömts ut av en brittisk domstol, men regeringen hoppas fÄ beslutet prövat i Högsta domstolen.

Regeringen beskriver grundtanken bakom Illegal Migration Bill sÄ hÀr: "Om mÀnniskor vet att det inte finns nÄgon chans för dem att fÄ stanna i Storbritannien sÄ kommer de inte att riskera sina liv och betala kriminella tusentals pund för att ta dem hit."

KĂ€lla: gov.uk

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!