Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Raket på väg mot månkrasch från Kina

Den raket som beräknas kraschlanda på månen den 4 mars är från Kina och inte från det amerikanska företaget Space X som tidigare uppgetts.

Den raket som är på väg att krascha på månen visar sig komma från Kina – inte från USA som man tidigare trott. Arkivbild.

Den raket som är på väg att krascha på månen visar sig komma från Kina – inte från USA som man tidigare trott. Arkivbild.

Foto: Ted S. Warren/AP/TT

Rymden2022-02-15 00:46

"Så det visar sig att raketen som är på väg att krascha på månen inte är den vi trodde. Detta (ärliga misstag) visar på problemen med otillräcklig spårning av föremål i yttre rymden", skriver astronomen Jonathan McDowell på Twitter.

Den amerikanska rymdstyrelsen Nasa sade i januari att man skulle försöka observera kraschlandningen som kallades en "spännande möjlighet för forskning".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!