Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Över 200 000 nya fall av "feber" i Nordkorea

Coronaviruset kopplar ett allt starkare grepp om Nordkorea. På lördagen rapporterades ytterligare nära 220 000 personer ha "febersymtom", enligt landet.

En anställd på en fabrik i Songyo-distriktet desinficerar arbetsgolvet i huvudstaden Pyongyang.

En anställd på en fabrik i Songyo-distriktet desinficerar arbetsgolvet i huvudstaden Pyongyang.

Foto: Jon Chol Jin/AP

Nordkorea2022-05-21 07:53

Totalt sägs över 2,4 miljoner människor ha insjuknat och nära 70 personer uppges ha dött sedan utbrottet av "en okänd febersjukdom" i april, enligt Nordkoreas hälsomyndigheter.

Det är dock oklart om siffrorna stämmer och om alla drabbade verkligen har covid. Enligt experter har Nordkorea inte den kapacitet som krävs för att masstesta för sjukdomen.

De officiella siffrorna bedöms dessutom vara manipulerade, sannolikt i syfte att mildra det politiska bakslaget för diktatorn Kim Jong-Un, som under ett möte i det styrande partiet på lördagen ska ha hävdat att landet "börjar få kontroll på utbrottet".

När pandemin bröt ut stängde Nordkorea gränsen och landet har hävdat att man lyckats hålla viruset borta, fram tills förra veckan då det första covid-fallet bekräftades och Kim Jong-Un utlyste en nationell nedstängning. Över en miljon hälsoarbetare har mobiliserats för att hitta personer med feber och isolera dem.

Världshälsoorganisationen (WHO) har tidigare uttryckt oro för att coronaviruset kan mutera till nya varianter i Nordkorea som saknar vaccin och har en bristfällig sjukvård.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!