Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Kim manar till klimatåtgärder

Naturkatastrofer, som fjolårets tyfoner och torka, får inte påverka Nordkoreas ekonomi och matproduktion, enligt landets diktator Kim Jong-Un.

Nordkoreas diktator Kim Jong-Un.

Nordkoreas diktator Kim Jong-Un.

Foto: KCNA/AP/TT

Nordkorea2021-09-03 09:49

Vid ett möte med den styrande politbyrån manar han till klimatåtgärder som skogsplantering, underhåll av flodvallar och byggen av avvattningskanaler.

"Kim underströk behovet av grundliga åtgärder för att hantera farorna med det avvikande klimatet, som blivit större de senaste åren", skriver den statliga nyhetsbyrån KCNA.

För några veckor sedan skickade Kim soldater till översvämningsdrabbade områden i öst, varifrån tusentals människor evakuerades. Skadorna befaras påverka årets skördar och mattillgången i det slutna landet.

I juli varnade FN:s livsmedelsprogram FAO för att svår matbrist hotar Nordkorea.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!