Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tiotusentals civila på flykt i Myanmar

Tiotusentals människor har tvingats fly från sina hem på grund av strider i norra Myanmar, efter att en sammanslutning av väpnade grupper inledde en offensiv mot militären för ett par veckor sedan, uppger FN.

Myanmar2023-11-10 07:46

"Den 9 november hade närmare 50 000 människor i norra Shan tvingats på flykt", skriver FN:s samordningsorgan Unocha i ett uttalande.

Striderna i delstaten Shan nära den kinesiska gränsen är enligt analytiker den största militära utmaningen mot militärjuntan sedan den tog makten i landet på nytt 2021.

Sedan i början av november har ytterligare 40 000 människor tvingats på flykt på grund av sammandrabbningar mellan militären och dess motståndare i grannregionen Sagaing och delstaten Kachin, enligt Unocha.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!