Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Östafrikanska ledare vädjar till vapenvila

Östafrikanska ledare uppmanar till en omedelbar vapenvila i östra Kongo-Kinshasa, vid ett toppmöte i Burundi med den östafrikanska samarbetsorganisationen EAC.

Soldater ur EAC-styrkan ser på när rebellsoldater från M23 lämnar en postering i slutet av december förra året. Arkivbild.

Soldater ur EAC-styrkan ser på när rebellsoldater från M23 lämnar en postering i slutet av december förra året. Arkivbild.

Foto: Moses Sawasawa/AP/TT

Kongo-Kinshasa2023-02-05 02:09

Mötet har sammankallats för att hitta sätt att medla i striderna i den centralafrikanska nationen.

Rebellrörelsen känd som M23 har tagit kontroll över territorier i de mineralrika östra delarna av Kongo-Kinshasa. Strider har fortsatt, trots utplacering av en EAC-styrka i november.

Statscheferna i EAC kräver en "omedelbar vapenvila från alla parter" och att alla väpnade grupper, inklusive utländska, ska dras tillbaka, enligt uttalandet efter mötet.

Armécheferna ska träffas inom en vecka för att fastställa en tidplan för tillbakadragandet.

Vid mötet deltog bland annat Rwandas president Paul Kagame. Rwanda har anklagats av FN för att förse M23 med vapen och ammunition i en konflikt som har tvingat många kongoleser att fly från sina hem och förvärrat spänningarna i regionen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!