Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Spiondömd ryss skickas till arbetsläger

13 år i arbetsläger.

Det kärnvapenbestyckade ryska militärfartyget "Peter den store" på väg ut från militärbasen i Severomorsk. Det var i Severomorsk en ryss som dömts för högförräderi, efter att ha försökt lämna över försvarshemligheter till amerikanska CIA, var verksam.

Det kärnvapenbestyckade ryska militärfartyget "Peter den store" på väg ut från militärbasen i Severomorsk. Det var i Severomorsk en ryss som dömts för högförräderi, efter att ha försökt lämna över försvarshemligheter till amerikanska CIA, var verksam.

Foto: Dmitrij Lovetskij/AP/TT

Konflikter, krig & terrorism2020-11-20 11:40

Det blev straffet för den ryss som i domstol erkänt att han försökt förse det amerikanska underrättelseorganet CIA med uppgifter om en ny rysk försvarsindustrianläggning.

Mannen dömdes för högförräderi tidigare i veckan, meddelar säkerhetstjänsten FSB.

Den dömde ska ha varit baserad i den stängda staden Severomorsk, nära Murmansk. Han har bland annat arbetat med radioelektroniska system för örlogsfartyg tillhörandes landets norra flotta.

Enligt säkerhetstjänsten kopierade mannen hemligstämplad information om fartygens vapensystem mellan 2015 och 2017. Tidigt 2019 tog han kontakt med CIA. Samma år greps han av FSB i Bryansk i söder, när han försökte lämna över information.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!