Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

600 gripna i oroligt Tunisien

Över 600 personer har gripits efter en tredje natt av av sammandrabbningar mellan unga och säkerhetsstyrkor på gatorna i flera städer i Tunisien, enligt inrikesdepartementet.

Polis och demonstranter i Ben Arous i Tunisien i söndags.

Polis och demonstranter i Ben Arous i Tunisien i söndags.

Foto: Hassene Dridi/AP/TT

Konflikter, krig & terrorism2021-01-18 12:35

Soldater har skickats ut i vissa regioner.

Många av de gripna är mellan 15 och 25 år och misstänks bland annat ha tänt eld på däck i syfte att stoppa säkerhetsstyrkorna, uppger inrikesdepartementets talesperson Khaled Hayouni.

I torsdags inleddes en lockdown i Tunisien för att bromsa spridningen av coronaviruset. Det var också årsdagen för diktatorn Ben Alis fall – han tvingades bort i folkresningen för tio år sedan.

De unga som nu går ut på gatorna framför inga tydliga krav. Men ett decennium efter diktatorns fall befinner sig Tunisien i svår ekonomisk kris och landet står på randen till bankrutt. Plundring har förekommit under de nattliga protesterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!