Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Valmyndighet: "Fräcka" gripanden i Kenya

Polisen har gripit personal från ett företag som tillhandahåller elektronisk röstningssystem inför det kommande presidentvalet i Kenya.

Oppositionsledaren Raila Odinga under ett valmöte i huvudstaden Nairobi.

Oppositionsledaren Raila Odinga under ett valmöte i huvudstaden Nairobi.

Foto: Brian Inganga/AP/TT

Kenya2022-07-22 10:27

De tre personerna greps på den internationella flygplatsen i Nairobi och enligt polisen hade de odeklarerade valklistermärken i bagaget. Landets valmyndighet har fördömt gripandena och kallar dem "fräcka". Enligt myndigheten handlar det om "trakasserier och skrämsel" från polisens sida.

Kenya håller val den 9 augusti och striden står mellan de två toppkandidaterna, tidigare premiärministern Raila Odinga och vice president William Ruto.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!