Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ytterligare 1 700 gripna i Kazakstan

Polisen i Kazakstan har det senaste dygnet gripit nästan 1 700 personer som anklagas för inblandning i förra veckans omfattande protester, enligt myndigheterna.

Poliskontroll i Almaty tidigare i veckan.

Poliskontroll i Almaty tidigare i veckan.

Foto: Vasily Krestyaninov/AP/TT

Kazakstan2022-01-12 10:01

Tidigare har över 10 000 personer frihetsberövats av samma skäl.

Protesterna mot stigande bränslepriser i det centralasiatiska landet bröt ut dagarna efter nyår, och spred sig snabbt över landet. Missnöjet utvecklades snart till en mer allmän protest mot regimen och dess auktoritära politik.

Oroligheterna i Kazakstan har nu dämpats, sedan den Rysslandsledda, tidigare oanvända militäralliansen ODKB (på engelska CSTO) skickat en specialstyrka för att slå ned protesterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!