Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Indiska uttalanden om islam väcker vrede

Indien har dragits in i en diplomatisk reva med flera muslimska länder, efter att talespersoner för det hindunationalistiska regeringspartiet BJP uttalat sig om islam på ett sätt som uppfattats som kränkande.

Indiens premiärminister Narendra Modi. Arkivbild.

Indiens premiärminister Narendra Modi. Arkivbild.

Foto: Ajit Solanki/AP/TT

Indien2022-06-06 16:22

Det ena av uttalandena, som rörde profeten Muhammed, framfördes i en tv-sänd debatt och det andra i sociala medier.

Flera länder, bland dem Qatar, Kuwait, Saudiarabien och Iran, har kallat upp ambassadörer från Indien för att framföra sin kritik. Pakistan och Afghanistan har fördömt uttalandena, precis som lärosätet al-Azhar i Egyptens huvudstad Kairo – ofta beskrivet som den sunnimuslimska världens främsta institution.

I sociala medier sprids uppmaningar om bojkott av indiska produkter. I Kuwait, där 95 procent av all mat importeras från Indien och andra länder, har en stor matbutik i Kuwait City inlett en bojkott av indiska varor.

Indien har en nära relation med flera av gulfstaterna, många av dem är beroende av arbetskraft från bland annat Indien, samtidigt som Indien importerar mycket av sin energi från gulfstaterna.

I samband med att kontroversen i söndags växte till en diplomatisk kris har partiet uteslutit en av talespersonerna och stängt av den andra.

BJP skriver i ett uttalande att kommentarerna inte speglar partiets värderingar och att partiet "respekterar alla religioner".

Indiens premiärminister Narendra Modi och hans parti har länge kritiserats för att blunda för ett växande problem med våld mot det huvudsakligen hinduiska landets muslimska minoritet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!