Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Sjukvårdstrycket sjunker i Italien

Italien registrerade sitt tvåmiljonte coronafall på julafton, då 18 040 nya smittade registrerades för det senaste dygnet.

Polisbilar patrullerar Petersplatsen i Rom under julen för att få folk att följa restriktionerna.

Polisbilar patrullerar Petersplatsen i Rom under julen för att få folk att följa restriktionerna.

Foto: Gregorio Borgia /AP/TT

Hälsa och sjukvård2020-12-25 11:15

Samtidigt sjunker dock trycket på sjukvården, och att så många nya fall upptäcks beror på att så många fler testas – nära 194 000 det senaste dygnet.

Katastrofberedskapschefen Domenico Arcuri betonar att relationen mellan smittade och antalet testade aldrig varit så lågt.

Med drygt 60 miljoner invånare hade Italien på julafton 26 659 på sjukhus för covid-19-vård varav 2 589 på intensivvård – en minskning sedan dagen innan med 511 respektive 35 inlagda.

Dygnsrapporten för dödsfall var 505 vilket summerar antalet avlidna till 70 900 sedan pandemin började i februari.

Fram till trettondagen får italienarna nu bara gå ut för viktiga ärenden, och bara butiker med nödvändiga varor får ha öppet, som mataffärer och apotek. Man får hälsa på släktingar till jul – men bara i grupp om högst två vuxna, i sällskap av barn under 14 år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!