Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Över 100 döda av fulsprit i Mexiko

Minst 138 människor har avlidit i Mexiko de senaste veckorna efter att ha druckit metanol, oren hembränd sprit och annan dålig alkohol.

Minst 138 människor har avlidit efter att ha druckit dålig alkohol i Mexiko. Arkivbild.

Minst 138 människor har avlidit efter att ha druckit dålig alkohol i Mexiko. Arkivbild.

Foto: David Goldman/AP/TT

Hälsa och sjukvård2020-05-18 10:05

Många alkoholtillverkare i landet har tvingats stänga sina verksamheter på grund av coronapandemin, vilket lett till brist på alkohol.

Det första dödsfallet konstaterades i delstaten Jalisco i slutet av april, ungefär en månad efter det att regeringen utlyst nödläge på grund av pandemin. I provinsen Puebla avled 23 människor bara timmar efter en likvaka där hembränt serverats. Enligt stadens borgmästare var den hembrända spriten förorenad.

Dödsfall med koppling till dålig alkohol har även konstaterats i delstaterna Morelos, Yucatan och Veracrus.

Alkoholförsäljning har förbjudits i vissa delstater, bland dem Yucatan där 38 människor som druckit metanol avlidit hittills.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!