Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Nytt mörkt coronarekord i Tyskland

För första gången sedan pandemins början har Tyskland rapporterat fler än tusen dödsfall i covid-19 på ett dygn – sammanlagt 1 129 personer, enligt smittskyddsmyndigheten Robert-Koch-Institut.

Kistor med covid-19-döda på ett krematorium i tyska Dresden.

Kistor med covid-19-döda på ett krematorium i tyska Dresden.

Foto: Sebastian Kahnert/DPA/AP/TT

Hälsa och sjukvård2020-12-30 07:25

Hittills har viruset därmed skördat 32 200 tyskars liv.

Tyskland, med omkring 83 miljoner invånare, framstod i våras som det goda exemplet i Europa, med förhållandevis låg smittspridning och låga dödstal. Bilden har förändrats under hösten och vintern, med kraftigt ökande smitta och nya högstanoteringar för antalet döda med täta intervall. Även från landets intensivvårdsavdelningar kommer rop på hjälp.

Förbundskansler Angela Merkel har i likhet med andra världsledare varnat för att januari och februari kommer att bli svåra månader.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!