Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Brist på barnmorskor kostar 500 liv – i timmen

Världen lider akut brist på barnmorskor, larmar FN, och framhåller att miljontals liv kan räddas om underskottet åtgärdas.

Barnmorskor i San Jacinto, Guatemala, som har vaccinerats mot covid-19. Bild från i mars.

Barnmorskor i San Jacinto, Guatemala, som har vaccinerats mot covid-19. Bild från i mars.

Foto: Moises Castillo/AP/TT

Hälsa och sjukvård2021-05-06 09:51

Bristen uppgår till 900 000 barnmorskor, en tredjedel av det sammanlagda globala behovet, enligt en studie från FN:s befolkningsfond, världshälsoorganisationen WHO och Internationella barnmorskekonfederationen (ICM).

"Covid-19-krisen har bara förvärrat problemen. Hälsobehoven för kvinnor och nyfödda hamnar i skuggan när förlossningstjänster stängs ner och barnmorskor i stället omplaceras till andra vårdområden", heter det FN:s uttalande om studien, som omfattar 194 länder.

Uppskattningen är att bristen orsakar cirka 4,3 miljoner dödsfall per år. Det motsvarar uppemot 500 liv varje timme, som hade kunnat räddas om tillräckligt många barnmorskor fanns tillgängliga.

FN kallar bristen en försummad jämställdhetsfråga – 93 procent av alla barnmorskor är kvinnor, och 89 procent av världens alla sjuksköterskor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!