Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Slottet Versailles evakuerat efter nytt bombhot

Slottet Versailles utanför Paris har evakuerats efter ett nytt bombhot, enligt uppgifter från källor, rapporterar Le Figaro.

Slottet Versailles i sommarskrud. Arkivbild.

Slottet Versailles i sommarskrud. Arkivbild.

Foto: Michel Euler/AP/TT

Frankrike2023-10-17 13:40

Slottet Versailles utanför Paris har evakuerats efter ett nytt bombhot, enligt uppgifter från källor, rapporterar Le Figaro.

"Kära besökare, av säkerhetsskäl evakueras slottet Versailles på besökare och stänger i dag, tisdag den 17 oktober", står det på slottets X-konto, tidigare Twitter.

I lördags eftermiddag stängde både Versailles och jättemuseet Louvren i centrala Paris efter rapporter om bombhot. Den händelsen kom ett dygn efter att en lärare knivmördats i staden Arras i norra Frankrike i ett dåd som utreds som terrorbrott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!