Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

EU kräver Polen på 70 miljoner euro i böter

EU-kommissionen kräver Polen på nästan 70 miljoner euro – motsvarande drygt 725 miljoner svenska kronor – i böter.

EU-kommissionens ordförande Ursula van der Leyen. Arkivbild.

EU-kommissionens ordförande Ursula van der Leyen. Arkivbild.

Foto: Christian Hartmann/AP/TT

EU2022-01-20 13:43

Anledningen är att Polen vägrat avveckla den disciplinnämnd vid Högsta domstolen som EU anser försvagar rättsväsendets oberoende.

I ett brev från EU-kommissionen, som sändes i onsdags, ges Polen 45 dagar att hosta upp summan, enligt en källa inom EU.

Om Polen inte betalar i tid, planerar EU-kommissionen att dra av summan från EU-bidrag som öronmärkts till landet.

Det var i oktober som EU-domstolen dömde Polen att betala en miljon euro om dagen i böter så länge landet inte avvecklar disciplinnämnden. Böternas syfte var att få Polen att respektera domen.

Regeringen i Warszawa har redan vägrat betala böter i en annan tvist med EU, där EU-domstolen krävt att landet stänger en miljöfarlig brunkolsgruva. Böterna tickar på med 500 000 euro om dagen så länge gruvan är öppen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!