Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Rysslands minkar tar plats i vaccinationskö

Ryssland kan snart komma att påbörja vaccination mot covid-19, men inte bland människor – utan bland minkar. Detta för att undvika en utveckling liknande den i Danmark där miljontals potentiellt coronsmittade minkar avlivats.

Denna mink i danska Naestved har inte samma tur som sina ryska artfränder som sägs få ta plats i landets vaccinationskö. Arkivbild.

Denna mink i danska Naestved har inte samma tur som sina ryska artfränder som sägs få ta plats i landets vaccinationskö. Arkivbild.

Foto: Mads Claus Rasmussen/AP/TT

Ekonomi, näringsliv & finans2020-11-24 20:10

Det något oväntade uppgiften kommer från Ivan Nesterov, chef för ett stort ryskt statligt pälsbolag, under en intervju med det ryska försvarsdepartementets tv-kanal Zvezda.

I intervjun nämner Nesterov att testerna av minkvaccinet är i full gång och att vaccination ska påbörjas så snart testfasen är avslutad.

Pälsdjuren sägs få ta plats i vaccinationskön efter påtryckningar från landets pälsindustri som vill se förebyggande åtgärder för att undvika en utveckling som i Danmark.

I Danmark upptäcktes en muterad variant coronaviruset i minkbeståndet varpå danska myndigheter gav order om massavlivning av miljontals djur. Fall av coronasmitta hos minkar har även upptäckts bland annat i minkpälsproducerande Polen, Frankrike och Nederländerna.

Ryska Gamaleja-institutet har tidigare meddelat att det ryskutvecklade covidvaccinet Sputnik V visar goda resultat och att landet ämnar att producera över en miljard vaccindoser under nästa år.

Sputnik V är dock framtaget för människor – det återstår ännu att se vad ett eventuellt minkanpassat vaccin döps till.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!