Information till vÄra lÀsare

Den 31 december 2024 Àr sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebÀr att vÄr sajt inte lÀngre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla vÄra lÀsare för det stöd och engagemang ni har visat genom Ären.

För er som vill fortsÀtta följa nyheter frÄn Norrköping och FinspÄng hÀnvisar vi till NT.se, dÀr ni hittar det senaste frÄn regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

TvÄ hÀktade för mord i frisörsalong i Danmark

TvÄ mÀn har hÀktats misstÀnkta för att ha skjutit ihjÀl en 17-Ärig pojke och skadat tvÄ andra personer pÄ en frisörsalong i KöpenhamnsomrÄdet, rapporterar nyhetsbyrÄn Ritzau.

Polisen vid den frisörsalong i RÞdovre i KöpenhamnsomrÄdet dÀr en 17-Ärig pojke sköts ihjÀl den 3 december. Arkivbild.

Polisen vid den frisörsalong i RÞdovre i KöpenhamnsomrÄdet dÀr en 17-Ärig pojke sköts ihjÀl den 3 december. Arkivbild.

Foto: Johan Nilsson/TT

Danmark2021-12-22 10:09

Den danska tidningen Ekstrabladet har tidigare rapporterat att dÄdet, som skedde den 3 december, ska ha koppling till en dödsskjutning i Bunkeflostrand i Malmö förra veckan. DÄ sköts en man i 25-ÄrsÄldern ihjÀl utomhus.

Fyra mÀn sitter sedan i söndags hÀktade, skÀligen misstÀnkta, för mordet i Sverige. Tre av dem Àr danska medborgare.

I skjutningen pÄ frisörsalongen i RÞdovre dog en 17-Ärig pojke. En 28-Ärig man blev svÄrt skottskadad och en 15-Ärige pojke blev skjuten i handen, skriver nyhetsbyrÄn Ritzau.

De bÄda misstÀnkta mÀnnen, 29 och 34 Är gamla, hÀktades i fyra veckor av tingsrÀtten i Glostrup.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!