Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Danska S föreslår stora skattelättnader

Danska regeringspartiet Socialdemokraterna föreslår skattesänkningar på fyra miljarder danska kronor om året.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen under lördagen.

Danmarks statsminister Mette Frederiksen under lördagen.

Foto: Helle Arensbak/AP/TT

Danmark2022-10-09 10:12

Det ska enligt ett utspel på söndagen uppnås bland annat genom en höjning av jobbskatteavdraget. Förslaget är tänkt att fasas in successivt från år 2023.

I veckan utlyste statsminister Mette Frederiksen (S) folketingsval den 1 november och öppnade för en regering över blockgränsen, vilket dock har förkastats av borgerliga partier.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!