I ”Det stora fågeläventyret” som går på tisdagar i SVT 1 har ett gäng kändisar parats ihop med fågelskådare. Kameran är ett viktigt redskap i programmets tävlingar.
I avsnittet nu på tisdag kommer deltagarna till Kolmårdens djurpark, till rovfågelarenan där.
– Uppgiften är att de ska få en bild på en rovfågel i rörelse, berättar Åsa Paues, kommunikationsansvarig vid SVT.
– Jättekul, säger Helena Axelsson, informationsansvarig vid Kolmårdens djurpark, om att inspelningen kom till djurparken.
En av rovfåglarna som kändisarna skulle fotografera var den spektakulära marknäshornsfågeln Manfred.
Inspelningsperioden för programmet var augusti – september. Tisdagens avsnitt utspelar sig i Östergötland och Sörmland. Stendörrens naturreservat får också besök av deltagarna.
Göran Danasten, projektledare för ”Det stora fågeläventyret”, berättar att programformatet kommer från Holland.
– Vi har omarbetat det lite grann och tagit det ett steg vidare.
Programmet är en genrehybrid, säger han, med tävlingar, kändisar och ett initierat naturperspektiv.
Hur många tittare har programmet?
– Vi hade en miljonpublik på första avsnittet och strax under på de två andra. Jag är jättenöjd med det.
Särskilt med tanke på att det är tuff konkurrens klockan 20 en tisdagskväll, med bland annat Parneviks och Bygglov i andra kanaler.
– Det som gör mig extra glad är att vi får otroligt mycket kärlek från fågelskådare och naturmänniskor, säger Göran Danasten.
– Är det något nyckelord för mig som är styrande är det att man älskar ju passionerade människor, med en passionerad relation till kunskap.