Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Hela länet grönt resmål

Östergötland är den första hållbara regionen i Sverige som besöksmål betraktat: på torsdagen får representanter från regionen motta denna utmärkelse av Green Destinations.

Kanalhamnen i Söderköping och den typiska kön till Smultronstället. Nu är Östergötland den första regionen i Sverige som räknas som ett hållbart besöksmål.

Kanalhamnen i Söderköping och den typiska kön till Smultronstället. Nu är Östergötland den första regionen i Sverige som räknas som ett hållbart besöksmål.

Foto: Patrik Selsfors

TURISM2018-09-30 15:00

Just nu hålls Global Green Destinations Conference i Nijmegen, Nederländerna, och där kommer det under torsdagen (27 september) bli officiellt att Östergötland blir utnämnd till en hållbar besöksdestination. Det är den första regionen i Sverige som hamnar på denna lista.

Från regionen åker nu Emil Selse, projektledare för Hållbar produktutveckling och ansvarig för hållbarhet på Visit Östergötland samt Per Larsson från Regionfullmäktige ner till Nederländerna för att hämta priset.

Själv pekar man på att denna utnämning är en konsekvens av ett pågående hållbarhetsarbete inom regionen som Visit Östergötland driver – man är också en del av Tillväxtverkets projekt "Hållbar Produktutveckling" som har fokus på produkter och företagande i skärgården, Göta kanal med flera.

– Vi sökte efter ett sätt att inte bara jobba med produkternas eller företagens hållbarhet, utan ett sätt att certifiera hela Östergötland, säger Emil Selse i ett pressmeddelande.

– Green Destinations bygger på en erkänd global standard från Global Sustainable Tourism Counsil och ger en tydlig bild av hur långt hållbarhetsarbetet kommit inom ett hundratal olika områden för destinationen.

Det krävdes inte enorma mängder arbete för att bli accepterade av "Green Destinations"

–Det vi gjort hittills är att samla ihop allt som redan gjorts av Östergötlands kommuner, Region Östergötland, Länsstyrelsen i Östergötland och östgötska företag och beskriva det på engelska. En oberoende jury ansåg att Östergötlands jobb med hållbarhet inom bl.a. natur, kultur, besöksinformation, säkerhet och kollektivtrafik redan är så pass bra att vi direkt rankas bland de 100 bästa destinationerna i världen, påpekar Emil Selse.

– Extra kul är att vi är första regionen i Sverige som lyckats med detta.

Hur detta pris kommer att påverka arbetet vet man inte ännu.

– Vi har dock hittills bara fått besked om att vi är utvalda. När vi får resultatet med all jämförande data ska vi sätta oss in i den för ta fram en plan för hur vi ska använda detta. Vi tror att företag inom besöksnäring, kommuner och även andra intressenter kommer kunna använda detta för att stärka sitt eget och Östergötlands varumärke som en hållbar destination, säger Emil Selse.

– Vi kan glädjas att vi blivit utvalda men jag ser redan fram emot hur vi ska kunna förbättra oss.

Green Destinations

En ideell organisation som jobbar för hållbar turism.

Man framhåller flera grundvärden:

Resmålen ska vara genuina och autentiska.

Resmålens ansvariga ska ta ansvar för mänskliga rättigheter.

Resmålen ska vara ekonomiskt- och miljömässigt hållbara samt skydda natur och miljö.

I Sverige har tidigare Åre och Sigtuna funnits på Top100-listan som enskilda besöksmål.

Just nu hålls Global Green Destinations Conference i Nijmegen, Nederländerna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!