Enligt en dom i mark- och miljödomstolen på torsdagen hade Nodra inte rätt att ta ut särtaxa för utbyggnad av kommunalt vatten och avlopp till Göten. För de 148 hushållen där innebär domen återbetalning på totalt cirka 10 miljoner kronor.
– Det känns jäkligt bra! säger Mauri Reunanen som bor i Göten och är en av de två som för samfällighetens räkning varit med och drivit processen.
Själv räknar han med att få tillbaka 90 000 kronor, med brasklappen att domen kan överklagas till mark- och miljööverdomstolen.
Norrköping Vatten och Avfall, numera Nodra, har hävdat att Göten ska betala särtaxa för vatten- och avloppsutbyggnaden till det gamla fritidshusområdet vid Roxen.
Samfällighetsföreningen har hävdat att normaltaxa ska gälla – och har nu fått rätt.
Domstolen konstaterar att det inte är uteslutet att överföringsledningarna i en framtid kan komma att betjäna även andra än Göten, vilket innebär att kostnaderna ska fördelas på hela VA-kollektivet.
I tre år har samfälligheten kämpat för att slippa särtaxan, som beslutades om i kommunfullmäktige 2015.
– Det har varit en lång kamp för dem. Jag är glad för deras skull, att de varit uthålliga mot det här stora kommunala bolaget, säger samfällighetens advokat Walter Sköldstam efter domstolsutslaget.
– Det normala i en kommun är en likställighetsprincip, att det ska vara lika för alla i kommunen.
Vid undantag från det måste huvudmannen kunna visa att det är skäligt och rättvist, vilket domstolen menar att man inte lyckats visa.
– De har inte kunnat visa att det är några särförhållanden för Göten.
Enligt Walter Sköldstam innebär det att i stället för de ca 276 000 kronor per hus som särtaxan låg på ska de 148 hushållen i stället i snitt betala 200 000 kronor och alltså få tillbaka 76 000 kronor, vilket gör totalt över 10 miljoner kronor. Det skiljer en del beroende på tomtstorlek.
Sköldstam menar att Nodra och kommunen drivit ärendet in absurdum, inte minst med tanke på att den nya taxeföreskrift som kommunen tog 2017 – och som omfattar även Göten som kopplades in just 2017 – där särtaxa bara ska tas ut i extremfall. Hade Nodra tagit beslut i dag hade inte Göten fått särtaxa.
På fredagen hade företrädare för Nodra bara hunnit läsa domen som hastigast.
– Jag ska läsa den över juldagarna och sedan får vi ta ställning till hur vi ska agera, säger VA-chef Michael Botvidsson.