Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Svante sjunger om sin hemstad

På nya skivan hyllar Svante Thuresson sin hemstad. Den inbitne stockholmaren sjunger låtar av bland andra Mauro Scocco, Olle Ljungström och Ulf Lundell.

Foto: Fredrik Sandberg/SCANPIX

Stockholm (TT Spektra)2011-04-20 03:00

Vasastan, Stockholm. Svante Thuresson är på hemmaplan. Här är han född, uppvuxen och har bott stora delar av sitt liv. Stockholm är trygghet, här finns de bekanta gatorna och ansiktena.

Så när idén om att sjunga Stockholmsskildringar på en ny skiva dök upp, tände den rutinerade artisten direkt.

- Vi sökte ett tema och när någon kom på just Stockholm så passade det mig väldigt bra. Det här är ju hemma. Vi hittade också många låtar som kändes fräscha och nutida att jobba med, säger Svante Thuresson.

Tolkar Kent
På "Regionala Nyheter: Stockholmsdelen" tolkar han klassiska Stockholmsskildringar som Ulf Lundells "Rom i regnet" och "Sommar i Stockholm" av Mauro Scocco. Men också lite mer oväntade artisters låtar om staden har fått plats på skivan.

- Jag ser inte att Stockholm har förändrats så mycket. Det är som att titta sig själv i spegeln, man märker inte skillnaderna från dag till dag. Men skildringarna kan vara annorlunda. Speciellt kanske på låten "Columbus" av Kent som finns med på skivan. Så hade man nog inte skrivit om Stockholm för 20-30 år sedan, säg han.

Söker efter historierna
Men några pastischer säger sig Svante Thuresson inte vara intresserad av. Snarare är det känslan av Stockholm han varit ute efter.

- Det är historierna man söker efter. Det är därför som vi kallar den för regionala nyheter. Det kan vara händelser, känslor. Att sjunga Stockholm, Stockholm, Stockholm är inte så kul. I vissa låtar anar man bara vilken stad det handlar om.

Lär sig fortfarande
Trots sina 74 år är Svante Thuresson i dag aktiv som aldrig förr. Han turnerar ofta och mycket, gärna med golfbagen i bagageluckan för att hinna spela en runda på den ort han råkat hamna i.

- Ja, det är fortfarande lika lustfyllt att få komma ut och möta publiken. Jag lär mig fortfarande mycket, varenda jobb för med sig något nytt att lägga i ryggsäcken, säger han.

Född 1937 i Vasastan. Började sin karriär som trummis och blev 1963 medlem i gruppen Gals and Pals med bland andra Lasse Bagge. Han har också medverkat i Melodifestivalen flera gånger. 1966 representerade han Sverige i schlager-EM tillsammans med Lill Lindfors och låten "Nygammal vals". Från 1970-talet och framåt har han främst ägnat sig åt jazz. Bland hans mest kända låtar finns "Du ser en man", "Noaks ark", "Leva mitt liv".
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om