Syftet med ombyggnationen, som började förra sommaren, är att göra vägsträckan till en 80-väg och att öka trafiksäkerheten. Den hårt trafikerade vägen har haft dålig bärighet, smala vägrenar och bitvis dålig sikt. Nu är arbetet alltså klart, och det tidigare än väntat.
– Projektet har gått bra. Entreprenören har jobbat på och velat bli klara i god tid, säger Malin Nino, projektledare på Trafikverket.
Trots att vägen är klar får den dock inte sin nya hastighet förrän den 7 juli. Då avtäcks de nya hastighetsskyltarna med 80 km/timmen
Sträckan som byggts om är 1,7 km lång. 1,5 km går i ny sträckning parallellt med nuvarande väg 210 och 200 meter har byggts om i befintlig sträckning. Den befintliga väg 210 har smalnas av och kommer att användas som gång- och cykelväg. Dessutom får de oskyddade trafikanterna en planskild gång- och cykelpassage under väg 210 i närheten av Evertsholm.
En del av gång- och cykelvägen är dock tillfällig och kommer att försvinna under byggandet av Förbifart Söderköping.
– En liten del är tillfällig för att förbifarten kommer att vara inom det området där den går.
– Att den ska gå ända fram förutsätter jag absolut eftersom vi nu har en permanent gång- och cykelväg, men det ingår i det projektet, säger Malin Nino.
Söderköpings kommun går in som medfinansiär med 7,7 miljoner, vilket är halva kostnaden för gång- och cykelvägen. Förhoppningen är att den ska bli välanvänd av både boende och turister.