Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Tomten som pilot med gris och bock

Foto:

Söderköping2015-12-25 21:00

År 1912 avsändes detta kort från Söderköping några dagar innan jul. Hälsningen löd: ”En angenäm och glad jul tillönskar jag med hjertliga hälsningar till Ebba sjelf och familjen från tant Mina.” Tant Ebba, boendes i Skänninge blev säkert överförtjust i detta vackra, och roliga kort tecknat av Jenny Nyström. Jenny producerade en stor mängd av dessa julkort med tomtar och hon räknas ju som den person som skapade den snälle tomten genom sin teckningsskicklighet. Detta kort är intressant, här har konstnären avbildat den första flygmaskinen som tillverkades i Sverige år 1910 i Karlskrona.

Maskinen döptes till ” Gräshoppan” och med den skicklige kapten Nyrop vid spakarna blev han den första i Sverige att flyga ett svenskbyggt flygplan. Jenny placerade här tomten som pilot och i sällskap fick han både grisen, julbocken och granen.

I vår stad rådde nog ett stillsamt lugn, familjerna i de torftiga husen i staden försökte säkert att skapa julstämning så gott det gick, inget överflöd fanns att tillgå utan mat för dagen var säkert det som gällde i många hus och hem. Men jul blev det och kyrkorna fylldes till brädden på juldagsmorgonen ty julottan var en av årets stora händelser då den mörka morgonen lystes upp av hästarnas slädekipage. Bjällerklang och facklor hördes och syntes vida omkring och klockstapelns klockor förkunnade frid på jorden. Och den godmodige tomten gjorde en extra sväng över Söderköping, bort mot Skönberga och tillbaka vidare över Drothem. Han önskar en riktigt God Jul och så gör även jag härifrån min skrivkammare.

Bilder från förr

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om