Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Söderköpingsbon skrapade hem 100 000 kronor

En midsommarpresent från svärföräldrarna tog Torbjörn från Söderköping till fredagens Triss-skrap i TV4 Nyhetsmorgon. Han lämnade studion med en vinst på 100 000 kronor.

Inget dåligt sätt att avsluta veckan på ? Torbjörn från Söderköping skrapade hem 100 000 kronor i TV4 Nyhetsmorgon.

Inget dåligt sätt att avsluta veckan på ? Torbjörn från Söderköping skrapade hem 100 000 kronor i TV4 Nyhetsmorgon.

Foto: Pressbild

Söderköping2021-08-27 19:00

– Det blir lite renoveringar på huset och dela med sig till barnen.

Så svarar Torbjörn på frågan vad han nu ska göra för pengarna.

Hela äventyret möjliggjordes av den lyckosamma Triss han fick av svärföräldrarna.

– De brukar komma med ett par lotter ibland, tillsammans med en blomma. De tyckte det var kul att det blev som det blev, säger Torbjörn som till vardags arbetar som bussmekaniker.

Enligt Johan Svedberg, vinnarkommunikatör på Svenska Spel Tur, är Torbjörn den förste från Söderköping i år att skrapa Triss i TV4 Nyhetsmorgon och den tolfte i ordningen från Östergötland.

Lotten var inköpt på Ica Supermarket Söderköping.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!