Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Ren och fin - och stulen

Här bärgas den stulna Opel Corsa som hade dumpats i Göta kanal i Söderköping och som igår hittades genom att ena bakhjulet stack upp över vattenytan.
FOTO: BJÖRN PERSSON                            WIGHSNEWS

Här bärgas den stulna Opel Corsa som hade dumpats i Göta kanal i Söderköping och som igår hittades genom att ena bakhjulet stack upp över vattenytan. FOTO: BJÖRN PERSSON WIGHSNEWS

Foto:

SÖDERKÖPING2004-11-11 06:00
Normalt hittar man inte bilar utan båtar på Göta kanal, men igår upptäcktes en bil i själva kanalen vid Söderköping.
Efter kontroll av polisen visade det sig att bilen, en vit Opel Corsa, anmälts stulen tidigare i Söderköping och nu hittades mellan kanalbron och hamnen i Söderköping, utan någon människa kvar i bilen. Det enda som syntes av bilen ovanför vattenytan var ena bakdäcket.
Det rekvirerades dykare från Brandförsvaret i Norrköping som dök ner till bilen. Först och främst för att konstatera att bilen var tom och därefter fästes en krok och lina i bilen, som sedan drogs upp ur den, för den här sortens fordon, ovana platsen...
- Det är väl helt enkelt någon biltjuv som dumpat bilen i kanalen efter att ha stulit den och sedan inte behövt den mer, tror länsvakthavande polisbefälet Christer Wernström.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om