Det hörs ett sorl från samlingsrummet när Folkbladet stiger in på serviceboendet Blå porten strax innan pubkvällen ska ta sin början. Lokalen är välfylld och det är trivsam stämning vid de runda borden – man har fått in ett 50-tal anmälningar.
Anhörigsamordnare Gunilla Svensson går runt och bjuder de som vill ha på ett litet glas whiskey som ankomstdrink – denna står föreningen "Guldkant" för. I övrigt finns korv, öl och rött vin att köpa till självkostnadspris.
– Det har varit så mycket elände nu när det gäller äldrevården, det är viktigt att se att det också händer bra saker, säger Lena Fogelqvist som var den som drog igång "Guldkant" och också kommer att sjunga här under kvällen.
Det äger alltså rum på Blå porten som också anordnat evenemanget men pubkvällen är öppen för alla som uppfyller kriterierna – inte bara boende just här.
– Vi har en åldersgräns, man ska vara plus 65 år, säger Anneli Landström, aktivitetsledare på träffpunkten, Blå porten och tillägger att det är första gången man anordnar en sådan här pubkväll.
– Det är en hel del gäster som kommit utifrån och det är väldigt roligt, det verkar ju som att det är uppskattat.
Det är rocktema under kvällen och musikern Lasse Åhlander står för underhållningen tillsammans med Lena Fogelqvist.
– Det är faktiskt första gången jag spelar på en sådan här pubafton, säger Lasse Åhlander som tycker det är ett mycket bra initiativ.
– Det är ju helt underbart att man gör sådant här. Tänk när man själv hamnar på ett boende, då vill man ju någon gång kunna ta ett glas öl eller vin som man är van vid.
En anledning till att man kan anordna den här kvällen är att man får personalhjälp.
– Vi har fem volontärer här under kvällen från Frivilligcentralen, det bygger mycket på att de ställer upp för annars skulle det bli svårt att få till för personalen, säger Anneli Landström som menar att man måste anpassa sig till nya generationer med äldre på boendena.
– Nu har vi ju en generation här som varit med om dansbandstiden och rocken. Det ändras ju och man kan väl säga att en del boende börjar bli lite trötta på Taube, skrattar hon.
Så börjar det hela: Anneli Landström hälsar alla välkomna och sedan blir det musik då Lena Fogelqvist fattar mikrofonen och drar av en sång.
Atmosfären känns varm och uppsluppen på Blå portens serviceboende när tisdagseftermiddagen övergår till kväll.