Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Poesifestival för både rutinerade och nybörjare

Den 13-14 oktober arrangeras Söderköping Poesifestival. "Det är verkligen kul att Söderköpings Poesifestival är så uppskattad", säger Karolina Nilsson, en av arrangörerna.

Jonas Andersson, Karolina Nilsson, Anders Karlin är några av arkitekterna bakom Söderköpings poesifestival.

Jonas Andersson, Karolina Nilsson, Anders Karlin är några av arkitekterna bakom Söderköpings poesifestival.

Foto: Patrik Selsfors

Söderköping2023-09-12 16:00

Det är Söderköpings Bokhandel och Söderköpings stadsbibliotek som står bakom poesifestivalen som i år fyller tre år. I år välkomnas bland annat poeterna Ann Jäderlund, Gunnar D Hansson och Eva Ström. 

– Vi har även i år en härlig blandning på programmet med till exempel uppläsningar av både kända och nya poeter. Programmet innehåller punkter som passar både rutinerade poesiläsare och nybörjare, barn och vuxna. En av förra årets succéer kommer så klart tillbaka, och det är den stämningsfulla Poesifrukosten med levande ljus, frukost och uppläsning av dikter, säger Karolina Nilsson.

Poesifestivalen får stöd från Svenska Akademien, Region Östergötland och Statens Kulturråd. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!