Kulturlivet i Söderköping visar upp sig i kväll
Det finns ett utmärkt sätt att komma ifrån det här med schlager med hedern i behåll: I Söderköping är det "Kultur i skymning", en koncentration av nästan allt staden kan uppbringa av kultur när man samlar sig för några kvällstimmar. Från kl. 19 till 01.
Ulf Ekervik gör grafik och för ögonblicket beundras han av kollegerna Anna Beve och Anneli Lindberg. Konstnärerna ska arbeta i sina ateljéer när det är "Kultur i skymning". FOTO: JANNE FORSBY
Foto:
19 konstnärer har gått samman för det här evenemanget som initierats av gruppen BlandArt. Det betyder all sorts konst, men dessutom visning i designbutikerna, en guide visar konsten i S:t Laurenti kyrka och restaurangerna i stan har förstås öppet.
Eleverna på Nyströmska skolans estetprogram har utställning på skolan, bland annat G:a gymnastiken, Korskullen och Mulackska huset visar konst och kortfilm blir det på Salong Ramunder. Allt hittar man på den tydliga kartan. 55 minuters gångtid för den som vill gå överallt - men helst ska man ju stanna lite här och där också!