Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Gripande i Husby backe

På söndagskvällen skedde en polisinsats mot en bostad i Söderköping. Polisen sökte – och fann – en person som misstänks för ett brott i ett annat län och har avvikit från ett LVU-boende.

En insats gjordes mot en adress i Husby backe på söndagskvällen.

En insats gjordes mot en adress i Husby backe på söndagskvällen.

Foto: Privat

SÖDERKÖPING2016-05-31 18:00

Det var på söndagskvällen som närboende upptäckte att ett antal poliser var posterade runt en adress i Husby backe – som ligger i södra delen av Söderköping.

– Vi kom hem på kvällen vid halv åtta-tiden och då såg vi 4-5 poliser i närområdet, berättar en granne som tillägger att poliserna också spärrade av området runt den lägenhet som de var intresserade av.

Poliserna var kvar någon timme innan de lämnade platsen. Ärendet rörde i själva verket om en hämtning av en person.

– Det handlar om en person som avvikit från ett LVU-boende (lagen om vård av unga, förf. anm) i ett annat län, det är inget allvarligt som hänt på själva adressen, säger Fredrik Kliman, presstalesman på polisen.

– Personen var anhållen i sin frånvaro misstänkt för brott som även de begåtts i ett annat län.

Insatsen blev lyckad: de hittade den eftersökte personen.

– Han fanns på adressen och togs med för att förhöras, efter det blev han förd till det boende han avvikit ifrån, säger Fredrik Kliman som tillägger att det rörde sig om två patruller som deltog i insatsen.

– Det bedömdes att det behövdes två patruller men själva gripandet har gått lugnt till.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om