Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Från Sankt Anna till Teheran

Steget från lugna Sankt Anna till myllret i mångmiljonstaden Teheran kan kännas stort. Men Anna Leandersson har alltid vela bo och arbeta i ett land som är olikt Sverige.

SÖDERKÖPING2012-02-23 05:48

1998 tog Anna Leandersson studenten från Nyströmska skolan. Efter att ha pluggat genusvetenskap i Linköping hamnade hon på programmet "Internationell Migration och Etniska relationer" i Malmö och fick sedan jobb på Migrationsverket i samma stad. En dag såg hon att UD utannonserade tjänster i olika länder.

- Jag har alltid tyckt att det varit intressant och spännande med olika kulturer. Att få bo och arbete i ett land som är så pass olikt det land jag själv växt upp i är väldigt lärorikt, säger hon via Facebook.

2010 gick flyttlasset till Thailands huvudstad Bangkok, en stad med totalt tolv miljoner invånare. Där väntade jobb på svenska ambassaden.

- Jag hade aldrig varit i Thailand innan jag flyttade dit för att jobba. Jag gillade Bangkok mer och mer ju längre jag var där. Människorna, maten och värmen.

Väl bemött

Efter en kortare mellanlandning på Migrationsverket i Malmö, gick flyttlasset till Irans huvudstad Teheran. Där bor Anna och maken Lukas Österling i en lägenhet i norra delen av staden, med utsikt över hela Teheran.

- Lägenheten ligger på femte våningen och över 1600 meter över havet, så man kan minst sagt säga att vi bor högt!

Läs mer i dagens tidning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om