Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Fortbildades om kommunismen

Från dröm till terror i kommunistiska länder. Om det handlade bland annat en fortbildning för Nyströmskas historielärare på fredagen.

Kompetenta föreläsare. Nyströmska skolans historielärare fortbildades om kommunismen på fredagen. Från vänster ses historieläraren Carl-Johan Ivarsson samt föreläsarna Lena Jonson, Klas-Göran Karlsson och Valter Lundell, en mycket kompetent trio i det här sammanhanget.

Kompetenta föreläsare. Nyströmska skolans historielärare fortbildades om kommunismen på fredagen. Från vänster ses historieläraren Carl-Johan Ivarsson samt föreläsarna Lena Jonson, Klas-Göran Karlsson och Valter Lundell, en mycket kompetent trio i det här sammanhanget.

Foto: Sören Boström

SÖDERKÖPING2014-10-10 13:07

– I vårt uppdrag ingår att informera bland annat skolor om förintelsen och om kommunistiska regimers brott mot mänskligheten, berättar projektledaren Liv Weisberg från Forum för levande historia, en myndighet som lyder under Kulturdepartementet.

Man har varit tidigare på Nyströmska och hållit en fortutbildning för lärarna om förintelsen och den här gången handlade det alltså om kommunistiska regimbrott i framförallt Ryssland, men man kom även in på Kina och Kambodja.

– Vi har också med oss studiematerial, som lärarna kan använda i sin undervisning framöver, sa Liv Weisberg, och i materialet ingår en nyinspelad film som heter "Från dröm till terror", som handlar om kommunismens rötter, den röda terrorn, Hitler och Stalin, perestrojka och glasnost samt på slutet av filmen även om Mao och Kina och röda khmererna i Kambodja.

Bland åhöraren var Carl-Johan Ivarsson, historielärare på Nyströmska:

– Vi har tidigare haft en liknande fortbildning om förintelsen och idag var det alltså om kommunismen och jag tycker båda fortbildningarna har varit mycket bra, säger han. Dessutom får vi också studiematerial som vi kan använda i klassrummet och den här gången bland annat en film, som verkar intressant.

Nytt den här gången var att även elever från Nyströmska var med vid föreläsningen, bland annat Alicia Kärnfeldt och Alice Bengtsson.

– Vi fick vara med på den här föreläsningen, som ett led i historieundervisningen, sa Alicia Kärnfeldt. Visst var det intressant att få höra en del saker, men framförallt är förstås såna här föreläsningar bra för lärarna och deras undervisning framöver till oss elever.

Läs mer i lördagens tidning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om