Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Författare besöker bokhandel

Författarna bakom bokserien "I en annan del av Åtvid" besöker på fredagskvällen Söderköpings bokhandel för att berätta om sitt arbete.

SÖDERKÖPING2015-02-26 15:31

Daniel Carlberg och Christer Engström, så heter författarna bakom bokserien "I en annan del av Åtvid". På fredagskvällen 27 februari ska de på Söderköpings bokhandel berätta om arbetet med de två böcker som hittills utkommit.

Det handlar om en slags k-spaning i den lilla bruksorten Åtvidaberg och man skildrar lokala företeelser från 1930-talet och framåt med tonvikt på sådant som riskeras att glömmas bort med.

Författarna kommer under kvällen att berätta om smeknamn, musiker, affärer, pizzerior, bryggerier och intressanta personligheter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om