Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Företagare förfalskade fakturor och kontrakt

En företagare i Söderköping döms för ekonomiska brott efter att ha fuskat med bokföringen och skrivit falska kontrakt och fakturor.

Fusk. Företagaren har erkänt att han skrivit falska fakturor, ordrar och kontrakt.

Fusk. Företagaren har erkänt att han skrivit falska fakturor, ordrar och kontrakt.

Foto: Mostphotos

Söderköping2017-11-06 13:30

Företagaren ställdes nyligen inför rätta i Norrköpings tingsrätt som åtalad för bokföringsbrott och försvårande av skattekontroll.

Brotten handlar om flera olika punkter. Bland annat har företagaren inte redovisat vissa intäkter från verksamheten och inte heller bidrag på närmare 500 000 kronor från Arbetsförmedlingen. Han har samtidigt också bokfört felaktiga kostnader och för att styrka dessa sedan skrivit falska fakturor, ordrar och kontrakt.

Företagaren har erkänt brotten och i rätten förklarat att delar av fusket har grundat sig i rent slarv och tillfälligheter. Han medger samtidigt att han på eget initiativ och fullt medvetet har skrivit de falska handlingarna.

Tingsrätten anser att straffvärdet egentligen "ligger på fängelsenivå", men konstaterar samtidigt att historien huvudsakligen handlar oaktsamhet, relativt låga belopp och en kort tidperiod. Därför nöjer man sig med en villkorlig dom och företagaren ska även betala 19 000 kronor i dagsböter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om