Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Bro eller billift?

En öppningsbar bro eller en båtlift.
Två arbetsgrupper med vardera tio personer ska under tre dagar lösa trafikproblemen i Söderköping.

SÖDERKÖPING2005-11-03 06:00
Nu har Vägverket tröttnat på trafikkaoset i Söderköping. Broöppningar och sju trafiksignaler i tätorten har orsakat flera mil långa köer, särskilt under sommarhalvåret. Situationen har blivit ohållbar.
- Vi har bjudit in till ett rådslag som vi kallar charetten i Söderköping, berättar P-O Persson, samhällsplanerare på Vägverket, region sydöst.
Charette är skottkärra på franska.
- På 1800-talet i Frankrike fick studenterna lämna sina arbetsuppgifter i en skottkärra som man körde runt i stan, säger P-O Persson. De var alltid ute i sista stund och fick springa bredvid kärran samtidigt som de skrev det sista. En charette är alltså koncentrerat arbete under kort tid där det måste bli ett resultat.
Charetten är ett samarbete mellan Vägverket, Söderköpings kommun, Götakanalbolaget, Regionförbundet Östsam och Länsstyrelsen.
- Tillsammans tar vi ett krafttag, säger P-O Persson. Om vi alla är eniga är det lättare att sätta press på regeringen.
För två år sedan föreslog Vägverket en tunnel under kanalen. Men det tyckte regeringen blev för dyrt.
- Vi fick i uppdrag att titta på andra mer kostnadseffektiva lösningar, säger P-O Persson.

Två förslag
I dagsläget finns två förslag. En öppningsbar bro över kanalen.
- Då får vägtrafiken anpassa sig till kanaltrafiken.
Eller en båtlift som lyfter båtarna över kanalen.
- Då får kanaltrafiken anpassa sig till vägtrafiken.
Tjugo oberoende personer har bjudits in till rådslaget.
- Det är mycket kompetenta och neutrala människor. Vitsen är att vi som tidigare jobbat med utredningen inte ska delta. De kanske kommer upp med helt nya lösningar. Det viktiga är att det efter tre dagars intensivt arbete ska finnas ett färdigt förslag.
Förslaget går in i den utredning som pågått under flera år.
- Sedan avslutar vi utredningen och lämnar in förslaget, säger Persson.
Därefter återstår finansieringsfrågan.
- Det finns inga pengar till någonting i dag. Men om charetten visar en kostnadseffektiv lösning, där det finns stor enighet, öppnas nya möjligheter och vi kan börja jobba med finansieringen. Det finns då ingenting som hindrar att regeringen bestämmer att genomföra det så fort som möjligt.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om