Det var i efterdyningarna till det omstridda Sankt Anna-paketet som den politiska majoriteten (S, M samt MP) förra våren presenterade ett program för utvecklingen i Sankt Anna. Det handlade om planer om näringsliv och bostäder där bland annat reningsverket i Tyrislöt och prioritering av att få till cykelvägar togs upp.
En annan del av satsningen innefattade införandet av bokbuss till bland annat Sankt Anna och nu är dessa planer i färd med att förverkligas.
– Ja, nu blir det av. Det är ett samarbete med Norrköping där vi lånar in deras bokbuss varje tisdag, berättar Johanna Hellstrand, verksamhetsansvarig på Söderköpings stadsbibliotek.
Den 31 januari blir det premiärtur för bokbussen till Västra Husby; bussen kommer varje tisdag även till Luddingsbo, Snöveltorp samt förstås Sankt Anna – varannan vecka till Sankt Anna skola, varannan vecka till Bottna lanthandel. Detta schema fortsätter sedan att löpa fram till den 30 maj.
– Sedan kommer det en sommarturlista men den kommer vi att presentera framöver, berättar Johanna Hellstrand.
Biblioteket strävar efter att ge alla kommuninvånare tillgång till sina tjänster och i höstas presenterades en ny tjänst som innefattar ett samarbete mellan biblioteket och hemtjänsten. Denna innebär att hemtjänsttagare numera kan beställa böcker och få dem distribuerade genom hemtjänstpersonalen. Nu tar man alltså ännu ett steg för att öka tillgängligheten.
– Det känns jättekul att det här införs, säger Johanna Hellstrand som också påpekar att det blir personal från Söderköpings stadsbibliotek som kommer att följa med bokbussen till de olika destinationerna.
Söderköpings stadsbibliotek är kopplat till Götabiblioteken vilket innebär att man som låntagare har tillgång till samtliga böcker som finns i de anslutna biblioteken (samtliga i Östergötlands kommuner plus Tranås). Det står också låntagaren fritt att låna en bok varsomhelst i Östergötland och lämna tillbaks den på något annat bibliotek.
Även bokbussen samt samarbetet med hemtjänsten är knutet till Götabibliotekens system.
– Ja, man kan gå in på Götabibliotekens hemsida och beställa böcker som man sedan kan hämta ut på bokbussen genom att välja hämtställe Söderköpings bokbuss, informerar Johanna Hellstrand.