Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Apoteket vid Hagatorget stänger temporärt

Apoteket vid Hagatorget tvingas stänga temporärt från den 9 april. Kunderna hänvisas till apoteket på Fixområdet.

Stänger. Personalbrist gör att apoteket i city stänger temporärt.

Stänger. Personalbrist gör att apoteket i city stänger temporärt.

Foto: Louise Åsenheim

Söderköping2018-04-05 18:09

Som vi berättade igår är det brist på farmaceuter i hela landet och det har drabbat Valdemarsvik hårt. För att lösa situationen tvingas ett av Söderköpings två apotek stänga för att personalen ska täcka upp i Valdemarsvik.

– Personalen kommer att turas om att åka dit och jobba, säger Annelie Gottfried, regionchef på Apoteksgruppen.

Hur länge den här lösningen kommer gälla kan hon inte säga i nuläget.

Kunderna hänvisas till apoteket på Margaretagatan på Fixområdet, som nu kommer att öppna en timma tidigare än vanligt.

– Vi håller också på att jobba för ett utlämningsställe i city, för de som inte kan ta sig dit, säger Annelie Gottfried.

Har ni fått några reaktioner från kunderna?

– Nej, några ha kommenterat det men de flesta förstår situationen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!