Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

I väntan på skola i Smedby

Tidigast hösten 2018 kan den fristående grundskolan i Smedby stå klar. Men det kan bli skolstart i tillfälliga lokaler i city redan hösten 2017.

Tillfälligt. I väntan på bygget av den fristående grundskolan i Smedby kan det bli en tillfällig lokal inne i stan, på Kvarngatan 34, hösten 2017.

Tillfälligt. I väntan på bygget av den fristående grundskolan i Smedby kan det bli en tillfällig lokal inne i stan, på Kvarngatan 34, hösten 2017.

Foto: Susanna Beskow Norgren

SKOLA2016-10-22 07:00

På torsdagskvällen höll Fria Läroverken, Nordic International School, ett informations- och diskussionsmöte med föräldrar i Flygeln.

– Det var närmare 200 som kom, vilket vi tyckte var jättekul. Det var fullt, säger marknads- och etableringschef Erik Ramberg.

Fria Läroverken startade 2013, genom att företaget tog över fyra gymnasieskolor som tidigare ingick i den nerlagda friskolekoncernen JB. Sedan dess har Fria Läroverken vuxit till totalt nio skolor, varav sju gymnasieskolor.

Nordic International School ingår i koncernen Fria Läroverken, med huvudkontor i Norrköping. Koncernen har en gymnasieskola här i stan, på Dragsgatan, och en resursskola, Karmfalkska på Kvarngatan, för elever som gått ut nian utan att vara behöriga till gymnasiet.

Koncernen har i dag en grundskola i Växjö, men har ambitionen att starta fler grundskolor, bland annat i Norrköping där man har tillstånd att starta en friskola för årskurs 4-9, tidigast hösten 2017, Nordic International School.

– Vi har tänkt att den här skolan ska ha en internationell profil. Vi vill bygga den från grunden, i Smedby, och vi har planer på att samarbeta med Smedby AIS.

Koncernen har presenterat två olika lokallösningar i Smedby, båda nära Mirum Arena.

– Vi har ett nära och bra samarbete med kommunen kring det här, där vi tittar på vilka tomter som skulle kunna vara aktuella och hur snabbt vi kan bli färdiga med en planprocess. Det finns en tomt som ligger öster om Kungsängsleden och en som ligger väster om Kungsängsleden.

– Det finns lite problematik i det här området, med buller från flygplatsen och dagvatten.

Men att skolan ska kunna öppna i Smedby, det har koncernen fått garantier för, säger Ramberg. Preliminär byggstart är satt till sommaren 2017 och skolstart hösten 2018, i Smedby. Tilltänkt fastighetsägare är Hemsö.

Totalt har skolan redan nu en kö på 700, varav 190 anmält intresse för skolstart redan hösten 2017. I och med att skolan i Smedby inte hinner bli klar till dess föreslår koncernen en tillfällig lokallösning, för minst 80 elever, i Norrköpings centrum, på Kvarngatan 34, i samma hus som resursskolan ligger. Om det ska bli av hänger på intresse från föräldrarna. En enkät har skickats ut.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om