– Det handlar om ett hus i tre våningar på cirka 800 kvadratmeter, så det blir rejält med utrymme för ungdomarna, säger projektsamordnaren Jan Ekman hos Norrköpings kommun.
Var det inte aktuellt att riva huset ett tag?
– Jo, vi hade det som ett alternativ, säger Jan Ekman. Men nu är det bestämt att huset ska behållas och så småningom användas till fritidsgård.
– Men innan huset tas i anspråk som fritidsgård, ska det renoveras och saneras, eftersom det känns en konstig lukt inne i huset.. Sedan kommer Mosstorpsskolan att tillfälligt använda huset som undervisningslokal året ut. Men runt kommande årsskifte är det planerat att fritidsgården tar över huset för sin verksamhet.
"Ett lyft"Fritidsgårdens flytt är något som Kajsa Eriksson, ny föreståndare för Tvättens fritidsgård, ser fram emot:
– Det kommer att bli ett rejält lyft för hela vår verksamhet i Skärblacka, säger hon. Inte bara att vi får tredubbelt så stora lokaler som här i Tvätten, utan dessutom kommer vi att få stor glädje av vår närhet till Mosstorpsskolan och alla ungdomar som finns där. Givetvis hoppas vi få många fler besökare, när vi flyttat in i hus D, jämfört med Tvätten. Och vi vänder oss även i fortsättningen till samma åldersgrupp, 10 till 16 år.
Läs mer i lördagstidningen.