Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Över 1 000 besökte Billerud

Över 1 000 personer guidades runt på Billeruds pappersbruk i Skärblacka, när man hade öppet hus och 50-årsjubileum på lördagen.- Dessutom rörde sig ytterligare cirka 300 på området, så sammantaget tycker jag öppet hus-dagen blev mycket lyckad, säger informationschefen Monica Lundgren hos Billerud.

SKÄRBLACKA2012-09-01 16:52

Dagen inleddes med att brukschefen Tor Lundqvist hälsade alla välkomna till arrangemanget:

- Det känns väldigt roligt att vi nu, i samband med att dagens pappersbruk firar 50-årsjubileum, kan bjuda in allmänheten till vår fabrik.

- För det är 12 år sedan vi senast hade möjlighet att ordna ett liknande arrangemang och sedan dess har det hänt en hel del här på pappersbruket i Skärblacka, konstaterade Tor Lundqvist.

Aktiviteter på Ön

Förutom huvudnumret, själva visningen av fabriken, fanns det en mängd aktiviteter som väntade besökarna ute på Ön, bland annat uppträdanden av Blacka Musik och Norrköpings Ungdomscirkus, en trollkarl och dessutom medverkande av Räddningstjänsten i Skärblacka, flera idrottsföreningar, fackförbund, företagshälsovården, Skärblacka Hembygdsförening och Lions.

- Dessutom fanns det en hel del för de barnfamiljer som kom, säger Monica Lundgren. Exempelvis fick man tillverka sitt eget papper och rita något på och även göra skulpturer av pappersmassa, som vi hämtade inne i fabriken.

Kungen var här

Brukets personalchef Christer Davidsson berättade lite mer om bakgrunden till öppet hus-arrangemanget:

- Dagens 50-årsfirande grundar sig på att 1962 stod utformningen av vår nuvarande fabrik klar och invigdes av kung Gustav VI Adolf.

Men Skärblacka bruk är väl äldre än så?

- Ja, bruket har anor sedan 1870-talet, massatillverkningen startade redan 1872 och papperstillverkningen 1874.

- Men 1962 var vår nuvarande fabrik klar med ett par nya pappersmaskiner på plats och en äldre pappersmaskin som var klar efter ombyggnad.

Och den invigningen omgavs alltså av kunglig glans?

- Ja, kungen kom till Skärblacka och invigde den ?nya? fabriken, som i dagens penningvärde kostade cirka fyra miljarder kronor att bygga.

- Det var därmed en av den tidens största industriella satsningar som gjordes inom Svensk pappers- och massaindustri.

- Och idag visade vi upp vår senaste storsatsning, en ny miljö- och energiinvestering, som kostar drygt 900 miljoner kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om