Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Försvunnen 82-åring

En 82-årig man har varit försvunnen sedan tidigt i måndagsmorse.Polisen har nu gått ut med en efterlysning på mannen och på hans gröna Volvo.

SKÄRBLACKA2014-03-11 14:53

Mannen anmäldes på måndagen försvunnen. Han har inte setts till sedan klockan fem på måndagsmorgonen. De anhöriga har inte hört av honom sedan klockan 16 i söndagseftermiddag.

Mannen som bor ensam i en lägenhet på Ribbingsholmsvägen i Skärblacka är ofta och hälsar på sin hustru som bor på ett äldreboende i närheten.

– Vi har ännu inte letat aktivt efter honom eftersom vi inte har en aning om var vi ska leta, säger Anders Selevik, vid Norrköpingspolisen.

På tisdagen gick polisen ut med en efterlysning på 82-åringen och på hans bil, en grön Volvo S60 med registreringsnummer: WNA801

Enligt polisen är mannen psykist frisk men lider av hjärtbesvär.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om