På söndag kommer nämligen sex tjejer från Skärblacka och en från Krokek att prova på brandmannayrket på Räddningstjänstens utbildningscenter vid Norrköpings flygplats.
- Den här övningen kommer att ge dem en bra inblick i hur det är att arbeta som brandman, berättar Masood Khatibi, informatör hos Räddningstjänsten.
Prova rökdykning- Bland annat kommer de att få känna på hur det är att rökdyka med andningsskydd, klättra i stege, få en sjukvårdsutbildning samt allmän information om yrket.
Det är deltidsbrandkåren i Skärblacka som tagit initiativet den här gången till Prova på-dagen, som ett led i Räddningstjänstens arbete med jämställdhet och för att få en mångfacetterad arbetsplats.
- Just nu har vi en brist på tre deltidsbrandmän, så vår utryckningsstyrka omfattar idag bara 21 man, mot de 24 vi ska vara totalt i våra tre olika jourlag, berättar stationschefen Anders Lilja i Skärblacka.
PensionsavgångarAtt man har brist just nu hos deltidsbrandkåren i Skärblacka beror bland annat på ett par pensionsavgångar nyligen, vilket innebär att vissa brandmän får jobba dubbla skift och hoppa in på extrapass.
- Men vi har åtminstone någon ny på gång, berättar Mats "Bagarn" Forslund, som ingår i Skärblackastyrkan. Så det är bara att hoppas att vi lyckas fylla våra vakanser, innan vi andra blir alltför slitna av extraskiften.
Sliten stationI Skärblacka har man en ganska gammal och sliten brandstation, där man sedan länge lider av att det läcker in vatten från simhallen, som ligger vägg i vägg.
- Men vi har blivit lovade en ny brandstation, med byggstart under 2014 och det hoppas vi givetvis kommer att fungera, säger Anders Lilja. Och då även med separata omklädningsrum för män och kvinnor, något som vi saknar på dagens station.