Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Biblioteket flyttar till Centralplan

Biblioteket i Skärblacka flyttar in i det gamla Konsumhuset vid Centralplan.

Flyttar. Biblioteket i Skärblacka byter lokal.

Flyttar. Biblioteket i Skärblacka byter lokal.

Foto:

SKÄRBLACKA2015-10-15 06:30

Det är ett led i att få in mer verksamhet kring Centralplan.

– Det är mycket diskussioner om Skärblacka. Hur satsar kommunen på Skärblacka? Vi beslutade igår att teckna ett hyresavtal gällande en ny bibliotekslokal, säger stadsplaneringsnämndens ordförande Kikki Liljeblad (S) som på onsdagen höll en pressträff efter tisdagens nämndsammanträde.

Biblioteket ska flytta in i det hus där gamla Konsum låg tidigare vid Centralplan. Sedan tidigare är det känt att en matbutik öppnar i samma fastighet.

Hyresavtalet, som börjar gälla den 1 januari, tecknas på 15 år. Fastighetsägare är en liten fastighetsägare: KSST Kullersta AB.

– Kultur- och fritidsnämnden har tagit beslut om meröppna bibliotek, som handlar om att biblioteken ska kunna vara mer tillgängliga, säger Kikki Liljeblad.

Med hjälp av ny teknik ska man kunna låna böcker själv, med hjälp av en automat, när inte personalen är på plats, som på kvällar och helger.

Något som införts i fler biblioteksfilialer i kommunen.

– Tanken är att lokalen också ska kunna nyttjas av det lokala föreningslivet, som en mötesplats och kulturhus. Det har varit ett starkt önskemål från den lokala företagarföreningen i Skärblacka, som legat på kommunen om flytten av biblioteket, säger Kikki Liljeblad.

Lokalen, på 363 kvadratmeter, ska renoveras för att passa som bibliotek. En fördel för tillgängligheten är att den ligger i markplan.

Det nuvarande biblioteket ligger en trappa upp, och inte lika centralt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om