Information till våra läsare

Den 31 december 2024 är sista dagen som Folkbladet ges ut. Detta innebär att vår sajt inte längre kommer att uppdateras efter detta datum.

Vi vill tacka alla våra läsare för det stöd och engagemang ni har visat genom åren.

För er som vill fortsätta följa nyheter från Norrköping och Finspång hänvisar vi till NT.se, där ni hittar det senaste från regionen.

Tack för att ni varit en del av Folkbladets historia.

Anna ny president i Skärblacka Lions

Anna Svensson har valts till ny president i Skärblacka Lions Club - för andra gången!- Ja, jag har faktiskt haft ett presidentår tidigare. Men nu är det dags för ännu ett år, eftersom vi väljer presidenter för endast ett år i taget, säger hon.

Anna Svensson, nyvald president i Skärblacka Lions Club.

Anna Svensson, nyvald president i Skärblacka Lions Club.

Foto: Fotograf saknas!

SKÄRBLACKA2011-03-11 16:52

Har du varit med länge i Skärblack Lions Club?

- Ja, det har nog blivit över tio år nu och jag var faktiskt då den första kvinnan som valdes in i Skärblacka Lions Club, där jag alltså hunnit med ett tidigare år som president också.

Så det är ingen "mansklubb" längre, som det var tidigare?

- Nej, numera har vi en blandning av kvinnor och män i klubben, som det är i de flesta Lionsklubbar numera. Det är bara i Finspångs Lions Club, som man bestämt fortsätter att inte vilja ta in kvinnor. i klubben.

Hur bedömer du läget i Skärblacka Lions Club?

- Vi har fin kamratskap och ett bra ekonomiskt läge, men det krävs mycket ideellt arbete för att klara detta och att allt ska fungera.

- Bland våra större arrangemang märks midsommar på Löfstad slott, julmarknaden med Lucia på Löfstad och även allsångskvällarna vid Brådtoms sluss, där Skärblacka Lions hjälper till.

Vart skänker ni era insamlade pengar?

- Bland annat till Mosstorpsskolan, barndiabetesfonden, cancerfonden och även en del stipendier som vi delar ut till duktiga idrottsledare.

Här är nya styrelsen i sin helhet: president Anna Svensson, 1:e vice president Per-Olof Olsson, 2:e vice president Gunnar Eneberg, sekreterare Marianne Gustavsson, kassör Sven-Åke Holmberg. Även Hans Elweroth, Thomas Denser, Maud Larsson och Bengt Wahlén ingår i styrelsen.

Leif "Putte" Ericsson lämnade sin plats i styrelsen efter många framgångsrika år, varav det sista nu var som president.

Stipendiekommittén presenterade förslag till årets ungdomsledare. Förslaget godkändes och presentation sker senare. Stipendiet blir på 10.000 kronor.

Länsmuséet Löfstad Slott föreslår en kvällsmarknad i samband med årets "Jul på Löfstad". Frågan diskuterades och beslut om att deltaga eller ej, tas vid nästa månadsmöte.

En datakurs har genomförts i klubben under ledning av Nils Wahlbäck och Bengt Wahlén. En fortsättning planeras till hösten.

Ett trevligt bildspel om vad som hände under det gångna jubileumsåret presenterades av Nils Wahlbäck i samband med årsmötet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om