Nu är Zarahs dass tillbaka
Nu är det återuppbyggt. Inför lördagens Zarah-festival i Prästgården i Risinge har platsen där Zarah övade på "Vill ni se en stjärna" tagit form igen. Det handlar så klart om dasset.Nu står det där, rött med vita knutar, grön dörr och litet fönster, återuppbyggt efter grundens utseende och Folke Boströms goda minne.
"Lillpigan" och "pojken" - Asta Ekman och Folke Boström - träffades i går för första gången på flera år.
Foto: Nilsson Carolina
Allt är ackompanjerat av Zarahs "Vill ni se en stjärna". Speciellt de kommande tyska festivalbesökarna har uttryckt en förväntansfull förvåning över att dasset återuppbyggts. - Va?! Finns dasset uppbyggt? säger de. Så nu hoppas vi att de ska häpna, de häpnar ju till och med över grunden, berättar Susanne Arnberg. Förutom anekdoter från Folke Boström fanns "lillpigan" Asta Ekman, som började tjänstgöra på Prästgården 1933, på plats och mindes Zarah Leander. - Hon var så snygg med stort, vackert, rött hår. Jag fyllde 14 när jag kom hit och minns att hon hade schamponeringspulver att tvätta håret med, jag själv använde ju med såpa. Det löddrade så fint i håret! Festival varje år
Både Asta och "pojken" Folke, som Asta kallade Folke på tiden när det begav sig, ser festival-initiativet som positivt. Hela sommaren har föreningen jobbat med att får allt klart inför lördagen. Vallonbygden har byggt dasset, och på lördag är det alltså dags att slå upp portarna för den första Zarah-festivalen. - Tanken är att det ska bli en festival varje år i Zarahs anda, säger Susanne Arnberg.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!