I ett långt inlägg på facebook beskriver han ett känslomässigt beslut, som till sist var tvunget att fattas. "Dillqvist Catering ”likvideras” eller går i konkurs nu i januari 2020, efter 22 år. Jag planerade och hoppades verkligen hålla ut till april 2021.
Men nu tar jag farväl och stora tårar rullar på min kind. Orsaken är inte en ensam, utan många små olika", skriver han bland annat.
– Det var inte meningen att det skulle sluta med konkurs. Men nu har vi slagit igen. Det var för lite intäkter och för mycket utgifter efter jul helt enkelt. Det kom inte igång igen. Alternativet var att skjuta till pengar eller låna, eller göra någon slags rekonstruktion. Till sist valde vi det här, säger Jonas Dillqvist när Folkbladet når honom strax efter lunch på fredagen efter ett antal försök.
– Det ringer hela tiden. Många som vill prata, det blir långa samtal.
Försök har även gjorts att sälja verksamheten, som legat ute till salu.
– Det var flera som var och tittade. Men vi har haft förmånliga villkor, med tillgång till festlokal dygnet runt. De nya fick inte alls det löftet eller beskeden. Men det är inget konstigt med det. Fast här stör man ju ingen, det är ju en industripark, men de kanske är oroliga för slitage?, funderar Jonas Dillqvist, som tycker det är synd att ingen tog över.
In i det sista var det fyra anställda kvar. Nu är Dillqvists nedlagt. Dagarna får fyllas med annat. Jonas Dillqvist har tusen idéer.
– Nu ska jag göra en massa olika saker. Jag har en gård att ta hand om utanför stan som är lite eftersatt, jag ska gå kurser för att lära mig segla och ta skepparexamen, jag ska spela golf och köra mc, jag har anmält mig till språkkurser och internationell radiokommunikation till sjöss och vara med mina barn som jag har försummat under alla år. Jag har varit på jobbet jättemånga timmar, och inser nu att barnen plötsligt blivit vuxna. Jag borde ha varit hemma med dem när de var små, men nu får de umgås med sin pappa och äta mat och resa. Och i går hade jag bakdag med mamma!
Vad kommer du sakna mest från jobbet då?
– Jag har gjort en lista på det som varit bra och det som varit dåligt och den som är bra är lite längre. Jag kommer sakna att träffa arbetskamraterna, att ha en fast plats att gå till varje dag, och kunder som varit fantastiska och som man gillar och kanske blivit vän med. Men några av dem kommer man ha socialt umgänge med ändå!