Huvudattraktionen när festivalen växer
Skogsröjet i Rejmyre firar femårsjubileum. I år i form av en tvådagarsfestival. - Vi ser med stolthet fram emot årets upplaga, säger festivalgeneralen Stefan Arvidsson.
- Vi har försökt få hit dem i flera år och nu har vi äntligen lyckats. De är störst i Sverige efter "In Flames" och lockar många fans, säger Stefan Arvidsson.Heat, Corroded, Raubtier, Crazy Lixx, Scar Symmetry och Abramis Brama är andra band som är klara.- Heat har en ny skiva på gång och lockar en tonårspublik, Corroder är mer åt Takidahållet, Raubtier bjuder på riktigt röj, Crazy Lixx är heta just nu, Scar Symmetry spelar melodiös dödsmetal och har två Finspångskillar i bandet, säger Stefan Arvidsson.300 jobbar ideellt
300 personer kommer att arbeta ideellt med arrangemanget. Campingen blir ännu större i år med över 600 tältplatser.- Vi håller på och jobbar med olika samarbetspartners som ska hjälpa till med evenemanget, påpekar Stefan Arvidsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!